Wyjazd do Borowca

Wyjazd do Obserwatorium Astrogeodynamiczne w Borowcu

W maju Stowarzyszenie Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej Geoida odwiedziło Obserwatorium Astrogeodynamiczne w Borówcu.

Studenci zostali przyjęci przez prof. dr hab. Stanisława Schillaka, kierownika Obserwatorium, krótką prezentacją przedstawiającą najważniejsze zagadnienia związane z pracą w nim. Pokrótce przedstawił trzy grupy badawcze pracujące w Borówcu: grupę GPS, grupę Laserową i grupę Służby Czasu oraz projekty, nad którymi aktualnie trwają prace i planami na przyszłość zespołów pracujących w CBK. Profesor przedstawił pozycję w świecie Obserwatorium oraz jak wypada w porównaniu z innymi instytutami tego typu (obserwatorium ma możliwość najszybszego transferu czasu na świecie).

Po prezentacji  studenci mieli okazję do bliższego zapoznania się z pracą poszczególnych zespołów. Zaprezentowane zostały lasery, które są w posiadaniu Obserwatorium, w tym nowego lasera firmy EKSPLA i używanego aktualnie lasera CONTINUUM PY-62.  W dalszej części wizyty studenci mieli okazję zobaczyć dwa wzorzece cezowe HP5071A, oraz dwa masery wodorowe KVARZ CH1-75A i SYMMETRICOM ρ(τ) MHM2010 wykorzystywane przez grupę Służby Czasu. Pracownicy tej grupy przedstawili zakres swojej pracy, najnowsze technologie wykorzystywane na świecie wraz z omówieniem ich idei. Na koniec zaprezentowano mający już swoje lata lecz nadal sprawny i w pełni zautomatyzowany teleskop.

Chcieliśmy bardzo podziękować za możliwość odwiedzenia Obserwatorium i poświęcony nam czas. Z pewnością była to ciekawa i rozwijająca wizyta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *