Pozycjonowanie satelity studenckiego PW-Sat2

PW-SAT2

Koordynator: Michał Rabiński

Osoby realizujące projekt: Michał Rabiński, Kamil Choromański, Weronika Sladek, Weronika Tulkowska, Agnieszka Tomaszewska

Opiekun naukowy: dr inż. Dominik Próchniewicz

Opis projektu:

PW-Sat2 to projekt studenckiego satelity, realizowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego, działającego przy Wydziale MEiL PW. Tak jak w przypadku modelu PW-Sat, głównym zadaniem 2 wersji satelity jest przetestowanie technologii usuwania śmieci kosmicznych. Satelita będzie wyposażona w żagiel deorbitacyjny, który po otwarciu wyhamuje satelitę i poprzez stopniowe zbliżanie się do Ziemi, spowoduje jego spalenie się w atmosferze. Ponadto na pokładzie PW-Sata2 zostanie umieszczony czujnik słoneczny, którego zadaniem będzie określenie pozycji względem Słońca. Wyniesienie satelity w kosmos zaplanowane jest na koniec 2017 roku. Wraz ze studentami z Wydziału MEiL, projekt jest realizowany przez inne wydziały Politechniki Warszawskiej (m.in. EiTI PW), a także liczne firmy oraz instytucje związane z sektorem kosmicznym (m.in. CBK PAN). Więcej szczegółów: www.pw-sat.pl.

Zadaniem naszej jednostki jest stworzenie oraz zaimplementowanie systemu, który umożliwi wyznaczanie pozycji satelity. Podstawą do określenia pozycji PW-Sata2 będą dane telemetryczne wysyłane przez moduł nadawczy umieszczony na jego pokładzie. Niski koszt budowy satelity sprawia, że liczba instrumentów na pokładzie jest ograniczona, co z jednej strony jest solidną zaletą (atrakcyjność technologii w przypadku jej wdrożenia), lecz z drugiej strony brak niektórych istotnych urządzeń na pokładzie (m.in. brak GPS, akcelerometru) stawia przed nami poważne wyzwanie. Naszym celem jest uzyskanie dokładności kilka lub kilkanaście razy większej niż możliwość pozycjonowania satelity z wykorzystaniem pliku TLE.

Osiągnięcia:

Po nawiązaniu współpracy ze SKA, rozpoczęto zbieranie informacji o projekcie. Na podstawie licznych materiałów przeanalizowano część pomysłów na własny system pozycjonowania. Progres budowy satelity sprawia, że z tygodnia na tydzień pozyskiwana jest coraz większa ilość pewnych informacji, co wiąże się z możliwością weryfikacji zebranych pomysłów. Aktualnie trwają prace nad stworzeniem realnej koncepcji systemu przy jednoczesnym zrealizowaniu wymagań.

Okres realizacji: styczeń 2016 – obecnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *