System radiowy do wykrywania obiektów kosmicznych

Testowanie instalacji do wykrywania obiektów w przestrzeni kosmicznej oraz wdrożenie urządzenia na terenie Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnego w Józefosławiu

 

Koordynator: Michał Rabiński

Opiekun naukowy: dr inż. Tomasz Olszak, mgr inż. Maciej Paśnikowski

Opis projektu:

Koncepcja projektu opiera się o wdrożenie systemu radiowego, którego zadaniem jest wykrywanie obiektów na niskich orbitach okołoziemskich oraz dalekich obiektów astronomicznych. Wykrywanie niskich satelitów bazuje na zbudowaniu odbiornika radiowego i anteny przez Koło Naukowe Fizyków działające przy PW (KNF PW). Główna koncepcja opiera się na francuskim systemie Graves. Cała aparatura będzie zainstalowana na terenie Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnego Wydziału GiK PW w Józefosławiu. Rola geodetów opiera się na analizie pozyskanych danych oraz próbie pozycjonowania obiektów z wykorzystaniem sygnałów odbitych od satelitów na wysokości mniejszej niż 1000 km nad Ziemią. Część aparatury ma stanowić także radioteleskop został zbudowany przez KNF PW w ramach grantu rektorskiego na rok 2015. Urządzenie jest w stanie obserwować obiekty astronomiczne w zakresie częstotliwości 70 MHz – 1700 MHz. Podczas naszego pierwszego spotkania z KNF PW powstała wizja wykonania pomiarów świeżo wykonanym radioteleskopem na terenie Obserwatorium, który stanowi miejsce bardzo korzystne ze względu na lokalizację oraz wyposażenie ośrodka. Charakter działania obserwatorium sprawia, że nowe urządzenia świetnie wpisują się w koncepcję pomiarów satelitarnych oraz stronomiczno-geodezyjnych. Postanowiono przeprowadzić szereg pomiarów i analiz, które stwierdzą, gdzie należy zastabilizować aparaturę. Współpraca dwóch jednostek pozwoli na wymianę doświadczeń między wydziałami, umożliwi rozwijanie technologii przetwarzania sygnałów, pozycjonowania oraz radioastronomii, a także przyczyni się do rozszerzenia potencjału pomiarowego obserwatorium i innych jednostek.

Osiągnięcia:

W sierpniu 2016r. wykonano pierwsze pomiary za pomocą radioteleskopu na terenie obserwatorium w Józefosławiu. Jako pierwszy cel zostało wybrane Słońce. Obserwacje wykonano w bezchmurny dzień, przez 4 godziny (2 godziny przed górowaniem Słońca i 2 godziny po nim). Urządzenie zostało podczas pomiaru czasowo unieruchomione przy pomocy betonowych płyt. Dane uzyskane z pomiarów są na etapie opracowywania. Wkrótce zostaną wykonane kolejne pomiary. Dodatkowo, po późniejszym uwzględnieniu instalacji odbiornika do wykrywania satelitów, wybrano miejsce do trwałego zastabilizowania urządzeń.

Okres realizacji: styczeń 2016 – obecnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *