Badanie wychylenia komina w Mosznie

Badanie wychylenia osi komina przemysłowego

 

Opiekun naukowy: dr inż. Ryszard Kowalski

Głównym celem projektu było wyznaczenie wychyleń osi komina przemysłowego w Mosznie koło Pruszkowa. Obiekt ten o wysokości 256 m znajduje się na terenie byłej Elektrociepłowni 2 Pruszków. Z powodów ekonomicznych komin nigdy nie był wykorzystywany do celów energetyki, a obecnie spełnia on funkcję wieży telekomunikacyjnej.

Do tej pory w ramach projektu zrealizowano dwie kampanie pomiarowe. Pierwsza odbyła się z początkiem listopada 2009 r. W czasie tych pomiarów wokół komina założono dwa stanowiska tachimetryczne i wykonano z nich pomiar metodą trygonometryczną. Dodatkowo na jednym ze stanowisk wykorzystano technologię ATR celując na lustra do pomiaru precyzyjnego, które zamontowano na czas pomiaru na szczycie komina.

Druga kampania pomiarowa została zorganizowana w marcu 2010 r. Pomiary tachimetryczne były wykonywane podobnie jak za pierwszym razem z dwóch stanowisk, jednak zostały one całkowicie zautomatyzowane. Tachimetry elektroniczne pracowały w trybie pomiarów stacyjnych z wykorzystaniem technologii ATR. Dodatkowo druga kampania została wzbogacona o pomiary satelitarne. Wykorzystano w niej trzy odbiorniki GPS, z których jeden zamontowano na szczycie komina, a dwa ustawiono na ziemi. Pomiar wykonano metodą statyczną, natomiast na etapie obliczeniowym dla odbiornika znajdującego się na szczycie komina zastosowano rozwiązanie kinematyczne.

Dodatkowo w czasie trwania obu pomiarów rejestrowano temperaturę atmosferyczną oraz prędkość i siłę wiatru.

Uzyskano w ten sposób wartości wychyleń osi komina w zależności od czasu pomiaru, które zostały poddane analizie dokładnościowej. Na tej podstawie dokonano oceny funkcjonalności oraz dokładności użytych metod pomiarowych. W przyszłości planowana jest kontynuacja rozpoczętych prac z wykorzystaniem innych technologii pomiarowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *